بسمه‌تعالی

پیام گروه دبیران همایش

 

ورزش و فعالیت فیزیکی یکی از ارکان اصلی سلامت جسمانی است که امروزه به‌منزله یک علم محسوب می‌شود، علمی که هدف آن ارتقاء ظرفیت‌های بدنی، افزایش توانائی‌های جسمانی، تأمین سلامت روحی،جلوگیری از ایجاد بیماری‌های مزمن و حفظ و گسترش کیفیت زندگی است. ورزش قهرمانی و حرفه‌ای احتیاج به دانش گسترده‌ای دارد. دانشی که شامل آسیب‌های ورزشی، علم تمرین، تغذیه و مکمل‌های ورزشی، بیومکانیک و بسیاری از موارد دیگر می‌شود. در کنار این موارد آسیب‌های ورزشی جزء جدایی‌ناپذیر ورزش حرفه‌ای بوده و  ازاین‌رو نیاز است که دانش جامعه ورزشی در این بخش ارتقاء یابد. البته آسیب‌های ورزشی فقط منحصر به آسیب‌های سیستم اسکلتی و عضلانی و ناشی از برخوردها نیست بلکه مشکلات تغذیه‌ای، مصرف نامناسب مکمل‌های ورزشی و عدم رعایت اصول درست تمرینی همگی می‌توانند سبب بروز آسیب گردند. پیشگیری از ایجاد این نوع از آسیب‌ها بسیار حیاتی است و موجب کاهش هزینه‌های درمانی و از آن مهم‌تر پیشگیری از مشکلات روحی متعاقب آسیب می‌شود.

از سوی دیگر ضرورت کسب آمادگی جسمانی و نقش آن در بهسازی و افزایش توانایی ورزشکاران رشته‌های مختلف ورزشی و توسعه قابلیت‌های آن‌ها تا بالاترین حد ممکن با هدف کسب موفقیت‌های ورزشی برکسی پوشیده نیست. بدن‌سازی و آمادگی جسمانی اولین گام برای پیشرفت ورزشکاران محسوب می‌شود. هر چه ظرفیت کاری ورزشکاران بالاتر باشد، به افزایش دائمی و تدریجی فشار تمرین و به دنبال آن سازگاری بهتر منجر خواهد شد. برای رسیدن به اوج عملکرد ورزشی نیاز به طراحی برنامه‌های تمرینی علمی است. متأسفانه برخی از مربیان و ورزشکاران برای دستیابی به بهترین نتایج، به دلیل عدم آگاهی و دانش کافی اقدام به اجرای برنامه‌های غیراصولی بدن‌سازی و آمادگی جسمانی بدون توجه به ظرفیت دستگاه‌های انرژی بدن، توان عضلات، کیفیت تاندون‌ها شرایط مفاصل و ظرفیت‌های روانی افراد می‌کنند که در بسیاری از موارد منجر به افت عملکرد و درنهایت ایجاد آسیب‌های غیرقابل‌جبران می‌شود.

تغذیه ورزشی نیز نقشی بی‌نظیر و غیرقابل‌انکار در ورزش‌های قدرتی نظیر بدن‌سازی و نیز به‌طور عام آمادگی جسمانی دارد. درواقع تغذیه مناسب در سه بخش تأمین نیازهای تغذیه‌ای برای فعالیت ورزشی، باز توانی هر چه سریع‌تر پس از ورزش و کمک به افزایش توده عضلانی (هیپرتروفی عضلات اسکلتی) در موفقیت یک ورزشکار مؤثر است در چنین شرایط و با توجه به فشردگی و حجم زیاد تمرینات ورزشی، گزارش‌هایی مبنی بر عدم تأمین نیازهای تغذیه‌ای در ورزشکاران بدن‌سازی و آمادگی جسمانی موجود بوده؛ بنابراین لازم است تا علاوه بر کنترل انرژی دریافتی، میزان درشت مغذی‌ها (کربوهیدرات، پروتئین و چربی) و ریزمغذی‌ها در برنامه غذایی پایش شده و برنامه غذایی بر اساس اصول زمان‌بندی وعده‌ها و میان وعده‌ها تنظیم گردد.

امروزه ورزشکاران علاوه بر تمرینات ورزشی و رعایت برنامه غذایی، همواره در جستجوی فرآورده‌ها یا محصولاتی هستند که علاوه بر حفظ سلامتی و تأمین نیازها، آنان را در کسب موفقیت‌های ورزشی یاری دهد. طی سالیان اخیر با توجه به کنترل سخت‌گیرانه در خصوص ترکیبات ممنوعه و دوپینگ، گرایش ورزش‌کاران به سمت مکمل‌های غذایی بیشتر شده است. این در حالی است که بر اساس مطالعات موجود، دانسته‌های ورزشکاران در مورد مکمل‌های ورزشی و محصولات مرتبط محدود و ناکافی بوده و متأسفانه منبع کسب اطلاعات ایشان نیز اغلب افراد غیرمتخصص هستند. باید توجه داشت که چنین شرایطی نه‌تنها به موفقیت ورزشکاران کمک نخواهد کرد، بلکه ممکن است آسیب‌های جدی بر سلامتی و آینده ورزشی آنان وارد نماید.

بر اساس این موارد بود که تیمی شامل متخصصین پزشکی ورزشی، علم تمرین و تغذیه ورزشی با هدف تبادل و ارائه آخرین دستاوردها و یافته‌های علمی در بدن‌سازی شکل گرفت تا با برگزاری همایش رویکرد پزشکی به بدن‌سازی، علم تمرین و تغذیه ورزشی فرصتی برای ارائه و تبادل دانش و تجربیات بین دست‌اندرکاران این حوزه فراهم آورند.

برای این‌جانبان، همکاران محترم و اساتید گرانقدری که قبول دعوت نموده اند موجب افتخار است که بتوانیم در این همایش علمی، آخرین یافته‌های علمی در خصوص بدن‌سازی، علم تمرین، تغذیه و مکمل‌های ورزشی را به جامعه ورزش به‌ویژه مربیان و ورزشکاران فهیم و ارجمند ارائه دهیم.

گروه دبیران همایش                               

دکتر محمد حضوری، دکتر شاهین صالحی، دکتر فریبرز هوانلو